Znajdź nas:

Kredyty dla nowych firm – gdzie szukać ?

Oceń ten artykuł
(19 głosów)
Kredyty dla nowych firm – gdzie szukać ? - 5.0 out of 5 based on 19 votes
kredyt dla nowych firm kredyt dla nowych firm fot. PeteLinforth

Większość przedsiębiorstw z sektora MSP niechętnie sięga po kredyty. Kredyty bankowe przeznaczone dla firm wiążą się z koniecznością złożenia wielu dokumentów oraz przedstawienia dodatkowego zabezpieczenia, co zwłaszcza w przypadku firm zatrudniających do 9 osób może stanowić przeszkodę.

BGK wspiera nowy biznes.

Kredyty dla przedsiębiorców najczęściej dostępne są dla firm, które prowadzą działalność od dłuższego czasu, zazwyczaj od co najmniej 6 miesięcy, oraz mogą ustanowić zabezpieczenie na spłatę zaciągniętego zobowiązania. Przyszli właściciele firm mogą skorzystać z pożyczki na uruchomienie działalności w ramach programu Wsparcie na Starcie, udzielanych przy współpracy z BGK. Ta forma kredytowania skierowana jest do określonej grupy. Z finansowania BGK mogą skorzystać osoby bezrobotne, zarejestrowane w Urzędzie Pracy, absolwenci uczelni, którzy ukończyli szkołę nie wcześniej niż 4 lata przed dniem złożenia wniosku lub są studentami ostatniego roku studiów. Wartość maksymalna pożyczki, o jaką można wnioskować, to 20-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Dodatkowo przedsiębiorcy mogą się starać o umorzenie części pożyczki, jeśli zatrudnią osobę zarejestrowaną jako osoba bezrobotna. Umowę pożyczki podpisuje się z pośrednikiem, współpracującym z bankiem. Pożyczka nie jest również dodatkowo obciążona żadną prowizją czy kosztami za jej udzielenie, a jej spłata powinna nastąpić w ciągu 84 miesięcy.

Propozycja banków dla nowych firm.

Kredyty na rozpoczęcie działalności można również znaleźć w mBanku, Banku BPH czy Idea Banku.

mBank udziela kredytów gotówkowych na sfinansowanie bieżącej działalności gospodarczej. Kredyt może być udzielony zarówno firmom rozpoczynającym działalność, jak i przedsiębiorstwom już istniejącym, bowiem bank nie określa minimalnego okresu prowadzenia działalności jako warunku uprawniającego do skorzystania z kredytu. Kwota kredytu waha się od 10 000 do 200 000 złotych, bank może nie pobrać prowizji za jego udzielenie, ale pobiera prowizję za wcześniejszą spłatę (2%, minimum 100 zł). Kredyt może być udzielony na maksymalnie 7 lat. Stawka oprocentowania jest oparta na stawce WIBOR  6M. mBank udziela również kredytów inwestycyjnych z okresem spłaty wynoszącym nawet 20 lat i z maksymalną kwotą kredytu sięgającą 4 mln zł, przy czym kwota kredytu może być również przeliczana na euro czy dolary amerykańskie. Bank finansuje także do 100% nakładów inwestycyjnych w ramach kredytu VAT, udzielanego bez dodatkowego badania zdolności kredytowej. Kredyty udzielane są z zabezpieczeniem de minimis z BGK.

Kredyty na Start z Idea Bank skierowane są firm rozpoczynających działalność. Idea Bank udziela kredytów opartych o stawkę WIBOR 12M, a okres kredytowania sięga 10 lat. Bank pobiera prowizję w wysokości 2,5% za wcześniejszą spłatę kredytu, o ile spłata kredytu nastąpi w ciągu pierwszych 5 lat od dnia zaciągnięcia zobowiązania. Kwota kredytu może się wahać od 50 000 do 350 000 zł.
Idea Bank udziela również kredytów obrotowych ratalnych niezabezpieczonych. W ramach kredytu przedsiębiorca może skorzystać z zabezpieczenia w postaci Portfelowej Linii Gwarancyjnej BGK. Oprocentowanie takiego kredytu jest również oparte o stawkę WIBOR 12M, a kwota udzielonego wsparcia wynosi od 5 000 do 100 000 złotych, przy czym kwota maksymalna kredytu nie może przekroczyć sześciokrotności przychodów firmy.

BZWBK udziela kredytów Biznes Ekspres, których oprocentowanie zmienne jest oparte o stawkę WIBOR 3M. Kwota kredytu dla przedsiębiorstwa sięga od 10 000 do 500 000 zł, przy czym dla klientów banku, którzy wnioskują o kredyt do 300 000 zł, jedynym zabezpieczeniem jest weksel. Dla klientów nowych limit ten jest obniżony do 150 000 zł. Bank pobiera dodatkowo prowizję za udzielenie kredytu - od 1% do 3,5%, w zależności od wysokości kwoty udzielonego kredytu. Za wcześniejszą spłatę BZWBK pobiera prowizję w wysokości 5%.

Smart Bank swój Kredyt dla Profesjonalistów kieruje zarówno do firm rozpoczynających działalność, jak i dla firm już działających, przy czym jest to kredyt przeznaczony dla wybranych grup zawodowych, pracujących w wolnych zawodach. Oprocentowanie w tym przypadku zależy od czasu prowadzenia działalności - dla firm już działających oprocentowanie oparte jest na stawce WIBOR 3M plus marża banku, z kolei w przypadku przedsiębiorców rozpoczynających działalność oprocentowanie jest oparte o stopę kredytu lombardowego ogłoszonego przez NBP i nie może przekroczyć jego czterokrotności. Maksymalnie kredytobiorcy mogą wnioskować o 300 000 złotych. Za udzielenie kredytu bank pobiera prowizję w wysokości od 1,99% do 8,99%.

Na dowolny cel, związany z prowadzoną działalnością gospodarczą, przedsiębiorcy mogą wnioskować o kredyt udzielany przez PKO BP. Pożyczka MSP udzielana jest na kwoty 5 000 - 500 000 zł, bez dodatkowych zabezpieczeń. Maksymalny okres spłaty kredytu to 60 miesięcy, za udzielenie pożyczki i za jej spłatę bank pobiera prowizję w wysokości 2%.

BIZBank udziela kredytów dla przedsiębiorców, którzy prowadzą już działalność. W zależności od udzielanego kredytu firma musi prowadzić przez co najmniej 12 miesięcy (BIZnes Kredyt i Kredyt BIZ Ekspresowy z maksymalnymi kwotami kredytu odpowiednio 300 000 zł i 60 000 zł), 18 miesięcy (Szybki BIZnes Kredyt z maksymalną kwotą kredytu wynoszącą 200 000 zł) czy 24 miesiące (Kredyt BIZefekt w wysokości do 120 000 zł).

Większość banków oferujących produkty kredytowe dla przedsiębiorców to banki uniwersalne. Jedynie BIZBank, smart Bank czy Idea Bank oferują produkty, dostosowane do potrzeb przedsiębiorstw. Decydując się na konkretny produkt warto sprawdzić, czy bank współpracuje z BGK w zakresie wspierania polskiej przedsiębiorczości. Taka współpraca oznacza możliwość pozyskania kredytu bez dodatkowych prowizji, a jego oprocentowanie może być również korzystniejsze niż oprocentowanie kredytów komercyjnych. Część banków podejmuje współpracę z przedsiębiorstwami, które dopiero rozpoczynają działalność. Należy się jednak liczyć z tym, że takie kredyty będą droższe niż kredyty dla firm już działających, a oprócz weksla, który jest często podstawowym zabezpieczeniem kredytu dla przedsiębiorstwa, banki wystąpią o dodatkowe formy zabezpieczenia kredytu. 

Pojawiły się pytania, wątpliwości zapraszam do kontaktu.

Zaloguj się, by skomentować