Znajdź nas:

Terminal płatniczy - ilu klientów traci Twoja firma.

Oceń ten artykuł
(16 głosów)
Terminal płatniczy - ilu klientów traci Twoja firma. - 4.9 out of 5 based on 16 votes
reklama terminal płatniczy reklama terminal płatniczy fot. Daniel M.

Terminal płatniczy - ilu klientów traci Twoja firma przez brak terminala płatniczego ?

 

Czy zastanawiałeś się, dlaczego część klientów rezygnuje z Twoich usług i decyduje się na zasilenie konta konkurencyjnych firm? Powód jest bardzo prosty: brak terminala płatniczego.
Podstawą dobrze prosperującego biznesu jest zaspokajanie potrzeb konsumenckich.
Jeśli firma nie wychodzi naprzeciw swoim klientom, traci. No tak, pomyślisz, ale przecież terminal płatniczy to dodatkowe koszty? Tak, to prawda. Jednak może się okazać, że dodatkowa inwestycja zwróci się w niedługim czasie i pozwoli Ci rozwinąć swój biznes. Badania pokazują, że wysokość transakcji bezgotówkowych jest nawet o 30% wyższa niż wysokość płatności dokonywanych tradycyjnie, czyli przy użyciu gotówki. 

Czy dajesz swoim klientom to, czego potrzebują?

Konsumenci lubią swoje karty kredytowe. Płacą nimi często i regularnie. Dlaczego? Transakcje bezgotówkowe to wygoda i bezpieczeństwo. Dzięki karcie płatniczej nawet duże kwoty są skutecznie chronione. Plastikowy pieniądz cieszy się sporą popularnością. Dlatego brak terminala płatniczego może odbić się na Twojej kieszeni. Oszczędność nie zawsze popłaca.
Zanim zdecydujesz się na nową inwestycję, warto przyjrzeć się jej kosztom. Informacje, które dla Ciebie przygotowaliśmy, pozwolą Ci oszacować niezbędne wydatki. Jednak to nie wszystko, co dla Ciebie mamy. Przedstawimy Ci także zalety terminala płatniczego, który, jak się zaraz przekonasz, może zwiększyć Twoje zyski. Decyzja należy do Ciebie. 

Prowizja od transakcji terminalowej.

Prowizja to kwota, pobierana od każdej przeprowadzonej transakcji bezgotówkowej. Nie ma wartości stałej. Na wysokość prowizji wpływa kilka czynników m.in.: forma prowadzonej działalności i jej lokalizacja. Niemniej jednak w świecie płatności bezgotówkowych panuje jedna zasada: im większy obrót, tym mniejsze koszty związane z użytkowaniem terminala płatniczego.
W zależności od tego, jakie warunki wynegocjujesz z dostawcą usług terminalowych, prowizja od transakcji powinna uwzględniać aktualną stawkę interchange, która po ostatniej obniżce wynosi 0,2 % dla kart debetowych i 0,3% dla kart kredytowych. Interchange jest oczywiście jedną ze składowych do pełnej stawki prowizyjnej należy uwzględnić PF i marżę agenta rozliczeniowego. Warto przeliczyć realny koszt transakcji uwzględniając wszystkie koszty w tym jeśli występuje również dopłata groszowa. Cenę dzierżawy również kształtuje rodzaj terminala (np. właściciele restauracji preferują terminale bezprzewodowe, które znacznie zwiększają wygodę gości). Przeglądając oferty operatorów należy zwrócić uwagę jakie stawki są dla poszczególnych kart, nie warto kierować się niską stawką dla karty, która ma marginalny udział w rynku a w ofercie promocyjnej została mocno zaakcentowana. W portfelach konsumentów dominują karty wydane przez organizacje Visa i MasterCard. Kolejnym ważnym elementem jest to jakie stawki będą obowiązywać nie tylko dla kart wydanych w Polsce, ale i w Unii Europejskiej i na świecie. Jest to szczególnie istotne dla branż w których dość często pojawiają się klienci z kartami „egzotycznymi”. Standardem staje się również usługa DCC, która umożliwia rozliczanie operacji kartą płatniczą bezpośrednio w walucie karty lub kraju jej wystawcy. 

Terminal płatniczy – dlaczego warto?

Z badań przeprowadzonych wśród przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na zastosowanie terminala płatniczego, ponad połowa odnotowała wzrost zysków. Dlaczego? Jednym z powodów jest choćby fakt, że dzięki temu elektronicznemu urządzeniu z usług firmy – z ogromną łatwością – korzystają nie tylko klienci polscy, ale także zagraniczni... którzy nie mieli czasu na odwiedziny kantora wymiany walut.
Terminal zaspokaja potrzeby konsumenckie i tym samym pozwala na zdobycie przewagi konkurencyjnej. Ponadto terminal to nie tylko narzędzie płatnicze. Dla wielu przedsiębiorców jest on dodatkowym źródłem dochodu. Pozwala na szybkie doładowanie konta wybranej sieci telefonicznej. Jest jeszcze jeden plus nowej inwestycji. Bezgotówkowe transakcje zmniejszają koszty wynikające ze stałych wpłat gotówki na konto bankowe. Do tego poziom bezpieczeństwa wskazanych operacji jest zdecydowanie wyższy niż w przypadku tradycyjnych płatności. Jeżeli nie posiadasz jeszcze terminala płatniczego, zastanów się, ilu potencjalnych klientów nie skorzystało dzisiaj z Twoich usług, z prostego powodu: w ich portfelu zamiast gotówki znajdowała się jedynie karta płatnicza?

 

Do napisania tego artykułu skłoniła mnie reklama, którą zauważyłem dziś na jednej z taksówek. Jako element kampanii wizerunkowej korporacja zachęca do skorzystania ze swoich usług umożliwiając właśnie płatność kartą – czyli terminal płatniczy jest również pretekstem do próby pozyskania klientów i uzyskania przewagi nad konkurencją.

Zaloguj się, by skomentować