Znajdź nas:

Kolejny upadek kasy tym razem SKOK Polska

Oceń ten artykuł
(7 głosów)
Kolejny upadek kasy tym razem SKOK Polska - 4.6 out of 5 based on 7 votes
skok polska skok polska fot. SKOK Polska

25 lutego zawieszona została działalność SKOK Polska jest to decyzja KNF-u. Złożony został też wniosek do sądu o ogłoszenie upadłości.

 

Nieprawidłowości w SKOK Polska

Podejmowane były próby utrzymania kasy, nie zgłosiła się jednak żadna kasa, która pojęła by się restrukturyzacji SKOK Polska. KNF podjął działania w poszukiwaniu banku, który podejmie się restrukturyzacji. 

Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie zawiesiła z dniem 25 lutego działalność SKOK Polska i postanowiła wystąpić do sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości tej kasy spółdzielczej - poinformowała KNF w komunikacie.
Na początku lutego KNF poinformowała, że nie zgłosiła się żadna kasa gotowa do przejęcia i restrukturyzacji SKOK Polska. Nadzorca rozpoczął poszukiwanie banku, które podejmie się tego zadania.
Na dzień 31 grudnia SKOK miał ujemne fundusze własne i wysoką stratę bieżącą i niepokrytą stratę z lat ubiegłych. Depozyty członków SKOK Polska wynoszą 172,9mln pln. Z komunikatu Komisji Nadzoru Finansowego można przeczytać o tym, że zarząd mocno zawyżył wartość udziałów spółek SKOK Polska. Korekta była duża w dół z 43,7 mln pln do 8,8 mln pln.
W komunikacie czytamy również, że złożono zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Aktualnie depozyty członkowskie zgromadzone przez aż 15,8 tys. członków SKOK Polska wynoszą 172,9 mln zł.
Zostanie uruchomiona procedura Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, 20 dni po złożeniu wniosku o upadłości rozpocznnie się prces zwrotu depozytów. Można przypuszczać, że pod koniec marca klienci kasy będą mogli ubiegać się o zwrot swoich oszczędności.

Niestety jest to już czwarta upadłość.

Kasy niestety są na glinianych nogach, jak widać brak nadzoru negatywnie odbił się na kondycji kas tak mocno promowanych przez opcje polityczne.

SKOKI, które zniknęły już z rynku:

SKOK Polska
SKOK Wspólnota
SKOK Wołomin
SKOK Kujawiak

Trzy banki podjęły się restrukturyzacji SKOK na ten cel otrzymały dotacje :
Alior Bank przejął SKOK im. kard. Wyszyńskiego oraz SKOK im. św. Jana z Kęt. – 15 mln pln dotacji
Bank Pekao nabył SKOK Kopernik – 101 mln pln dotacji
PKO BP - SKOK Wesoła – 278 mln pln dotacji

Zaloguj się, by skomentować