Znajdź nas:

Koniec pieniędzy w MdM na ten rok. BGK wstrzymuje nabór wniosków

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
kredyt MdM kredyt MdM fot. geralt

BGK ( Bank Gospodarstwa Krajowego ) wydał komunikat -16 marca br. przestaje przyjmować wnioski o dofinansowanie w ramach programu MdM na rok br. Prawdopodobnie program będzie kontynuowany w 2017 i 2018 roku, potem program zostanie wygaszony.

KNF ograniczył dostępność kredytów BGK wstrzymał MdM.

Zainteresowanie przerosło założenia programu Mieszkanie dla Młodych już na początku marca. Chętnych na zakup mieszkania z dofinansowaniem programu Mieszkanie dla Młodych mogą już zapomnieć o możliwości wsparcia przy zakupie mieszkania. Z puli 730 mln zł zarezerwowanych środków na program MdM wykorzystano już 95 proc. (693,5 mln zł), jest to główny powód wstrzymania przyjmowania wniosków na rok br.
Więcej chętnych na MdM ?
W pierwszym roku działania programu wykorzystano 34,5 proc. zarezerwowanych środków, w drugim 72,8 proc., a w trzecim pieniądze kończą się w połowie marca. Jednym z powodów jest zmiana ustawy która weszła w życie we wrześniu 2015 roku. Zmiana dotyczyła min. możliwości zakupu mieszkania z rynku wtórnego i limitu dopłat dla rodzin wielodzietnych.

Pod koniec roku będzie jeszcze trudniej
Można przypuszczać że rynek szybko zareaguje na wstrzymanie MdM szczególnie rynek wtórny gdzie wątpliwe będzie przyjęcie płatności za mieszkanie dopiero w 2017r o ile środki z programu zostaną uruchomione.

Oficjalny komunikat Banku Gospodarstwa Krajowego

W Biuletynie Informacji Publicznej pojawił się Komunikat Banku Gospodarstwa Krajowego z dnia 15 marca 2016 roku o wstrzymaniu przyjmowania wniosków nabywców o dofinansowanie wkładu własnego w związku z nabyciem pierwszego mieszkania. Od środy 16 marca 2016 roku wszystkie banki kredytujące współpracujące w tym zakresie z BGK, będą miały obowiązek wstrzymać ich przyjmowanie, jak również nie będą mogły przekazać do BGK wniosków już wcześniej przyjętych od nabywcy.
"Na podstawie art. 37 ust.1 pkt1 Ustawy z dnia 27 września 2013 roku o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (Dz. U. z 2015 roku poz.1865), Bank Gospodarstwa
Krajowego informuje, że łączna kwota finansowego wsparcia wynikająca z wniosków nabywców
o dofinansowanie wkładu własnego, przekazanych przez banki kredytujące do Banku Gospodarstwa Krajowego, z terminem wypłaty środków z Funduszu Dopłat przypadającym w roku bieżącym,osiągnęła równowartość 95% kwoty zaplanowanej na wypłaty w ustawie budżetowej na rok 2016.
W związku z powyższym Bank Gospodarstwa Krajowego z dniem 16- 03- 2016 wstrzymuje przyjmowanie wniosków nabywców z terminem wypłaty środków z Funduszu Dopłat planowanym na rok 2016" - czytamy w komunikacie.

Zaloguj się, by skomentować