Znajdź nas:

Terminale płatnicze już ponad 440tys. urządzeń w Polsce

Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Terminale płatnicze już ponad 440tys. urządzeń w Polsce - 5.0 out of 5 based on 4 votes
karta kredytowa karta kredytowa fot. stevepb

Narodowy Bank Polski zaktualizował raport dotyczący kart płatniczych i terminali płatniczych. Dane zostały opublikowane w styczniu br. Na koniec września 2015 r. funkcjonowało łącznie 440 tys. terminali płatniczych. W porównaniu do poprzedniego kwartału było ich więcej o 14,9 tys. szt, liczba terminali płatniczych na rynku wzrosła o ponad 16%.

Ekspansja terminali płatniczych z funkcją zbliżeniową.


Szybko rośnie liczba terminali płatniczych przystosowanych przyjmowania płatności zbliżeniowo.  Szacuje się, że na koniec września 2015 r. na rynku działało już ok. 366 tys. terminali przystosowanych do obsługi kart zbliżeniowych. Oznacza to, że na koniec III kwartału 2015 r. na rynku polskim większość terminali pos ponad 83% - jest już przystosowana do obsługi kart zbliżeniowych.

Cash Back – zagrożenie dla bankomatów?

 

Cash Back jest dostępna od roku 2006 na rynku. Umożliwia posiadaczom kart wypłatę niewielkiej kwoty gotówki płacąc przy okazji za zakupy w sklepie. Górny ustalony limit do 300 zł który nie jest uzależniony od kwoty zakupów dokonanych w sklepie.
Cash Back oferowało na koniec września 2015 r. około 90 tys. placówek handlowych (sklepy i supermarkety, stacje benzynowe, hotele, salony prasowe i inne punkty handlowo-usługowe). Oznacza to, że w okresie III kwartału 2015 r. liczba takich placówek wzrosła, o 5 tys. kolejnych punktów. 
W tym okresie dokonano 2,1 mln wypłat sklepowych i było ich o 135 tys. więcej w porównaniu do kwartału poprzedniego, co oznacza wzrost o 6,8%. Można przypuszczać, że trend zostanie zachowany, klienci doceniają możliwość wypłat przy okazji robionych zakupów, rozwój cash back sprzyja również zmiana opłat przy wypłatach z bankomatów które stają się coraz droższe.
Obecnie średnio dziennie przeprowadzanych jest ok. 23 tys. transakcji na terenie całego kraju.

W III kwartale 2015 r. transakcji cash back dokonano na łączną kwotę ponad 220 mln zł, tj. o 18,2 mln zł więcej w porównaniu do poprzedniego kwartału, co stanowi wzrost o 9% . Średnia wartość pojedynczej transakcji sklepowej dokonywanej przy użyciu karty wynosiła 104 zł. Stosunkowa niska średnia wartość pojedynczej wypłaty potwierdza, iż klienci posługujący się kartą nie mają intencji realizowania wypłat na poziomie górnego limitu. Chętniej korzystamy z bankomatów wypacając wyższe kwoty – średnio 430 zł gdzie dla porównania średnio 100 zł korzystając z Cash Back.

raport NBP

Zaloguj się, by skomentować