Znajdź nas:

Zbliżeniowe terminale płatnicze - konferencja Polska vs Szwecja

Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Zbliżeniowe terminale płatnicze - konferencja Polska vs Szwecja - 5.0 out of 5 based on 4 votes
Visa Visa fot. jarmoluk

Wg raportu Visa mamy już 84% terminali płatniczych z funkcją zbliżeniową. Tak dla porównania w 2013 było 47% a w 2012 29%

Płatności zbliżeniowe coraz bardziej popularne.

Rynek szybko przyjął nową wygodną formę płatności – sprzyja temu również to, że w naszych portfelach mamy coraz więcej kart z możliwością płacenia zbliżeniowo. Liczba kart zbliżeniowych w 2016 roku przekroczyła już 16 mln, sama Visa ma w obiegu 73% kart zbliżeniowych. Płatności zbliżeniowe stanowią już 50% wykonywanych płatności bezgotówkowych.

Jakie możliwości rozwoju płatności zbliżeniowych?

Czy zbliżeniowość ma znaczenie na rozwój biznesu – tak bo zmieniają sytuację na rynku, częściej i chętniej konsumenci korzystają z przyjemniejszej i szybkiej formy płatności. Płatności zbliżeniowe daje też nowe możliwości rozwoju. Maszyny samoobsługowe ( np. płatność za parking, zakup biletu komunikacji miejskiej ) ma też duże znaczenie dla społeczeństwa.
Konsumenci zwrócili uwagę, że obsługa gotówki jest po prostu coraz droższa na korzyść kart płatniczych.
Dla promowania płatności bezgotówkowych Visa wdrożyła program Visa offers - system dostosowania oferty dla grupy klientów, który propaguje płatności bezgotówkowe. Już po zarejestrowaniu karty w systemie mamy dodatkowe możliwości i korzyści np. rabaty w postaci uznania rachunku w czasie rozliczania transakcji. Program jest tak skonstruowany, że działa niezależnie od innych rabatów z jakich może skorzystać konsument – jest to dodatkowy upust przyznawany przez Visa z automatu. W roku ubiegłym Visa w ramach aktywacji konsumentów – wspólnie z Orlen i Biedronką przez 6 kusiła dodatkowymi rabatami. Każda transakcja była nagradzana. Stymulowała do korzystania z kart szczególnie tych konsumentów, którzy korzystali dotychczas z kart sporadycznie.
Płatności zbliżeniowe dynamicznie rozwijają się tam gdzie ważny jest czas i łatwość dokonania transakcji. Ciekawy system działa już od dłuższego czasu w Wielkiej Brytanii - Transport for London wprowadziło możliwość dokonania płatności bezgotówkowej. Wyposażono każdy pojazd komunikacji miejskiej w kasownik z technologią zbliżeniową, każda karta może otworzyć bramkę metra lub umożliwia płatność za przejazd itp. Przyłożenie karty do czytnika powoduje obciążenie karty.
W Polsce również wprowadzono podobnie rozwiązanie. Pionierski projekt wdrożono w Świebodzicach  – używając karty opłacamy przejazd. Jeżeli jest kontrola biletów w terminalu kontrolera wyświetla się potwierdzenie, czy przejazd został opłacony ( jest to inteligentne rozwiązanie, które ułatwia płatność )
W roku ubiegłym wyposażono testowo kontrolerów miasta stołecznego Warszawy w terminale POS jak się okazuje o 30% wzrosła ściągalność mandatów. Płacąc kartą na miejscu możemy zapłacić niższą karę za brak ważnego biletu.
Funkcja zbliżeniowa kart świetnie się sprawdza przy automatycznych parkometrach. Urządzenia stają się coraz bardziej popularne i tak Warszawa ma już 1800 biletomatów, Wrocław 940, Łódź 610, kolejne miasta również wprowadzają możliwość dokonywania płatności bezgotówkowych. Czynnikiem sprzyjającym obok obniżki interchange jest również coraz tańsza technologia, koszt nie jest już ograniczeniem implementowania nowych rozwiązań.

Nie można pominąć faktu, że niebawem na poczcie będzie można zapłacić kartą, terminale wprowadzane są również do urzędów, szkół, przedszkoli i żłobków.

Konferencja Obrót Bezgotówkowy Polska vs Szwecja

Powyższy artykuł jest nawiązaniem do konferencji która odbyła się 17 marca br. której tematem przewodnim było właśnie propagowanie obrotu bezgotówkowego. Organizatorem był Instytut Innowacyjna Gospodarka. Zaproszeni prelegenci min. ze Szwecji relacjonowali jak rozwijał się u nich rynek wypierając obrót pieniądza papierowego. Tak wysoki poziom zaawansowania obrotu bezgotówkowego jest podyktowany również tym, że w latach 60-tych wprowadzano systematycznie rozwiązania bezgotówkowe, w tym przelewy uposażenia na konta bankowe.  Oczywiście nie można pominąć faktu, że jako jeden z pierwszych krajów UE wdrożyliśmy na rynek polski terminale płatnicze z możliwością dokonywania płatności zbliżeniowych, które stanowią już 84%.

Zaloguj się, by skomentować