Znajdź nas:

Bądź czujny i ostrożny – groźny atak na instytucje finansowe.

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Bądź czujny i ostrożny – groźny atak na instytucje finansowe. - 2.0 out of 5 based on 1 vote
Malware GozNym Malware GozNym fot. geralt

Media informują o wystąpienie zagrożenia które po raz pierwszy jest na tak dużą skalę. Atak złośliwego oprogramowania GozNym może zaszkodzić nawet 250 instytucjom w tym może zaatakować 17 banków komercyjnych i ponad 200 banków spółdzielczych.

Czy nowy Malware GozNym jest groźny dla polskich banków ?

Zagrożenie potwierdza IBM X-force przestrzegając w komunikacie przed złośliwym oprogramowaniem GozNym i zwraca uwagę na możliwą skalę problemu.

 

GozNym jest programem typu malware, który po zainfekowaniu komputerze ofiary nie dopuszcza w ogóle do połączenia się ze stroną bankowości elektronicznej. Przekierowuje nieświadomie użytkownika na fałszywą stronę banku, podając swoje dane do logowania są przechwytywane i umożliwiają przestępcom dalsze działanie.
Niestety GozNym jest na tyle niebezpieczny w swoim działaniu że nie chroni nas nawet zweryfikowany certyfikat SSL.

Dodatkowym utrudnieniem dla przestępców może być podwójna autoryzacja transakcji, która zwiększa bezpieczeństwo operacji i powoduje że malware GozNym staje się mniej skuteczne.
Należy zachować szczególną ostrożność i stosować się do zaleceń osób odpowiedzialnyc w bankach za bezpieczeństwo. Można przypuszczać że ataki będą się nasilać i atakować równolegle różne instytucje.

W dzisiejszym komunikacie Związek Banków Polskich zapewnia w rozmowie z PAP Technologie, że pomimo rosnącej aktywności cyberprzestępców, pieniądze klientów zdeponowane w bankach są bezpieczne.
Ofiarami ataku groźnego malware GozNym stały już się jeden bank portugalski i jeden bank amerykański. Portal Intelligence Security, opierając się na informacjach X-Force, wskazuje, że serwery umożliwiające ten atak znajdują się w Moskwie.Natomiast według informacji SC Magazine do 14 kwietnia w wyniku funkcjonowania malware, cyberprzestępcom udało się przechwycić z północnoamerykańskich banków 4 mln dol a zaatakowanych zostało już 24 banki.

 

Zachowaj podwójną czujność i zastosuj się:

1. Do banku logujcie się tylko z zaufanych urządzeń. Najlepiej korzystając z iPada z oryginalnym oprogramowaniem.
2. Przed autoryzacją transakcji sprawdź ponownie poprawność numerów kont bankowych ( czy nie zostały podmienione )
3. Najlepiej przesyłaj SMS do autoryzacji na „stare telefony” , które trudniej zainfekować
4. Czytaj uważnie treść bankowych SMS-ów z kodami — zawierają one kwotę ale przede wszystkim fragment numeru rachunku docelowego. Upewnij się, że jest on poprawny.

Na razie banki nie zareagowały dodatkowymi komunikatami dotyczącymi bezpieczeństwa, Komisja Nadzoru Finansowego również póki co nie uruchomiła dodatkowych komunikatów. Jeżeli atak przejdzie omijając dużym łukiem banki polskie to i lepiej choć czujności nigdy za wiele….

Zaloguj się, by skomentować