Znajdź nas:

Bank BZ WBK stawia na segment małych i średnich firm.

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Bank BZ WBK stawia na segment małych i średnich firm. - 3.0 out of 5 based on 1 vote
Bank Zachodni WBK S.A. Bank Zachodni WBK S.A. mat. BZ WBK

Bank Zachodni WBK ogłosił właśnie nową strategię dla małych i średnich firm - w niespełna dwa lata chce pozyskać 100tys. nowych firm. Cel ambitny – w jaki sposób chce zachęcić biznes i polskich przedsiębiorców do współpracy ?


Główne założenia Banku Zachodniego WBK to wspieranie przedsiębiorców kompleksowo – nie tylko ofertą kredytową, ale również i ofertą nie finansową. Brzmi ciekawe co się za tym kryje?

BZ WBK stawia na online.

Dostosowanie oferty kredytowej do potrzeb polskich przedsiębiorców. Przede wszystkim w odniesieniu do procesu kredytowego i jego uproszczeniu.
Bank zamierza wprowadzić system online  – będzie można stać się klientem banku bez wychodzenia z domu i udania się do placówki bankowej. Konto firmowe otworzymy online. ( Nie jest to nowość na rynku- kilka banków już daje taką możliwość )

Druga planowana nowość w ofercie online – to możliwość zawnioskowania zdalnie o kredyt firmowy, póki co kwota jest ograniczona do 50.000pln, ale bank nie wyklucza podwyższenia kwot. Proces ma być w pełni uproszczony. Wnioskujący o kredyt nie będzie musiał wypełniać skomplikowanego wniosku a do dokumentacji będzie dołączał historię z konta firmowego. ( konkurencja stosuje już rozwiązania od dawna np. Idea Bank, oczywiście można przypuszczać, że BZ WBK będzie dużo tańszy )
Jeżeli chodzi o nową ofertę kierowaną do przedsiębiorców nie związaną bezpośrednio z kredytowaniem. Bank chce być bliżej firm, chce realizować cykl szkoleń dla właścicieli firm, warsztatów których głównym złożeniem będzie przekazywanie informacji i poszerzanie wiedzy.

Wsparcie firm zajmujących się eksportem.

Ciekawą alternatywą będzie wsparcie w zakresie eksportu. BZ WBK będzie korzystał już ze  sprawdzonych rozwiązań z Santandera. ( system Santander Trade ) Znajdziemy tam wiele cennych informacji z całego świata szczególnie dla eksporterów szukających nowych miejsc zbytu, znajdziemy tam również ponad  40tys. raportów sektorowych. Co jest ważne znajdziemy tam też bogatą bazę potencjalnych kontrahentów z którymi możemy nawiązać współpracę.

Innym nowym obszarem aktywności banku będzie wpieranie klientów w świecie wirtualnym. Bank chce pomagać właścicielom firm w min. pomagając w stworzeniu strony internetowej czy sklepu online. To nie koniec innowacyjnych pomysłów BZ WBK na zwiększenie ilości klientów firmowych.

Promowanie małych i średnich firm na uczelniach.

Bank BZ WBK chce również wsparć małe i średnie firmy w poprawie zatrudnienia. Obecnie bank współpracuje z największymi polskimi uczelniami wśród których będzie chciał promować współpracę ze środowiskiem biznesu. Wyraża również chęć wsparcia w organizowaniu stażu dla studentów właśnie w małych i średnich firmach.

Dlaczego w tym segmencie Bank Zachodni WBK chce się skoncentrować – odpowiedź jest oczywista. Mamy na rynku 1,7 mln firm, które są głównym motorem napędowym w kraju i zatrudniają również większą część pracowników.

Cel jaki bank chce osiągnąć o kresie dwóch najbliższych lat – być partnerem dla klientów biznesowych. Obecnie obsługują 15% firm w kraju to całkiem sporo, ambicją jest zwiększenie udziału w rynku do 20% - cel ma być zrealizowany już do końca 2018r. W liczbach jest to apetyt pozyskania nowych 100tys. klientów biznesowych. Równolegle bank będzie dążył do zwiększenia ilości aktywnych klientów obecnie jest ich 75% co jest i tak niezłym wynikiem – cel to zwiększenie do 80% aktywnie korzystających firm z rozwiązań banku.
Czy cel zostanie osiągnięty- trzeba będzie poczekać, póki co konkurencja również kusi atrakcyjnymi ofertami małe i średnie firmy. Zważając na  zmniejszone zainteresowanie ofertą kredytów hipotecznych, kolejne obostrzenia ze strony KNF-u część banków będzie doceniała coraz bardziej potencjał w tym segmencie o czym mówi się od lat…

Zaloguj się, by skomentować