Znajdź nas:

HCE nowy standard na rynku płatności ?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
HCE HCE mat. CAIXABANK

Na tle Europy polskie banki na pewno się wyróżniają – karty zbliżeniowe dominują już w naszych portfelach. Terminale płatnicze są gotowe do obsługi zbliżeniowej kart. Idziemy jednak z duchem czasu i szybko przechodzimy na kolejną możliwość dokonywania płatności.  HCE nowym standardem w płatnościach bezgotówkowych.

Tym razem wykorzystujemy do tego nasz smartfon, który na dobre wyparł stare telefony komórkowe. Płacenie smartfonem to nowy trend na rynku. Co ważne lubimy coraz chętniej sięgać do nowinek technicznych, które stają się coraz bardziej powszechne – przykładem jest właśnie dynamicznie rozwijająca się technologia HCE.

Na polskim rynku już od kilku lat funkcjonują aplikacje umożliwiające płatności telefonem. Wykorzystanie smartfonów jako bezstykowych kart płatniczych nie jest już czymś zupełnie nowym. Całkiem dynamicznie rozwijała się technologia Near Field Communication (NFC) – która jednak staje się przeszłością. Idziemy krok dalej.

Host Card Emulation (HCE)

HCE działa bez wykorzystywania karty SIM a dane zapisywane są w telefonie a dokładniej na aplikacji mobilnej banku. HCE (Host Card Emulation).

Płacenie telefonem szybko i wygodnie

Dzięki temu rozwiązaniu płatność jest tak samo sprawna jak w przypadku kart płatniczych. Wystarczy przyłożyć telefon komórkowy do terminala płatniczego.

Potencjał polskiego rynku

Płatności telefonem w technologii HCE można dokonywać wszędzie tam, gdzie akceptowane są płatności zbliżeniowe tradycyjnymi kartami płatniczymi a tych jest coraz więcej.

Jest to technologia, która nie jest ignorowana przez banki mówi się o niej coraz częściej a część już wdrożyła lub pracuje nad wdrożeniem. Można przypuszczać, że płatności HCE wkrótce staną się powszechne.
Nad wdrożeniem płatności mobilnych HCE pracuje obecnie Spółdzielcza Grupa Bankowa, rozwiązanie będzie oparte o platformę oferowaną przez First Data. Równolegle prace trwają w ING Banku Śląskim, Raiffeisen Polbanku, mBanku i  Millennium.

Zaloguj się, by skomentować