Znajdź nas:

Biuro Informacji Kredytowej

Oceń ten artykuł
(20 głosów)
Biuro Informacji Kredytowej - 4.7 out of 5 based on 20 votes
BIK BIK

Wnioskujesz o kredyt zacznij od sprawdzenia siebie i swojej firmy w bazie BIK. To właśnie tu (choć nie tylko) pobierana jest informacja przez instytucje finansowe.

 

Biuro Informacji Kredytowej

Podstawowy raport możesz pobrać online bez żadnych kosztów. Warto się pokusić o raport rozszerzony lub wręcz wykupić abonament z informowaniem na bieżąco kto składa zapytania (jak się okazuje jest to wygodne zabezpieczenie przed kradzieżą "tożsamości")

Na podstawie historii kredytowej budowana jest min. punktacja scoringowa (większość instytucji finansowych bierze pod uwagę ten parametr).

Warto zweryfikować swój harmonogram kredytu i starać się spłacać zgodnie z wyznaczonym terminem, co ma wpływ na budowę punktacji. Możesz również poprawić swój scoring choć proces jest żmudny i nie zawsze daje oczekiwane efekty.

Warto również ustrzec się od dużej ilości zapytań w krótkim terminie - to kolejny rażący błąd dość często popełniany nieświadomie. Każde zapytanie może mieć wpływ na obniżenie punktacji.

System scoringowy jest punktowy i literowy - jeżeli punktacja jest poniżej 370 punktów raczej trudno będzie uzyskać kredyt w banku komercyjnym. Oczywiście sama punktacja nie wystarczy by kredyt otrzymać, nawet z najwyższym scoringiem powyżej 570 punktów trzeba spełnić dodatkowe wymagania względem banku.

Przedsiębiorcy powinni zwrócić szczególną uwagę na pozostałe bazy, które są brane pod uwagę przez firmy pożyczkowe.

Podmioty prowadzące rejestry :

  • BIK - rejestr Biura Informacji Kredytowej
  • ZBP - rejestr Związku Banków Polskich (Bankowy Rejestr)
  • BIG InfoMonitor - rejestr Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor
  • BIG ERIF - rejestr Biura Informacji Gospodarczej ERIF
  • KRD BIG - rejestr Biura Informacji Gospodarczej Krajowy Rejestr Długów
  • KBIG - rejestr Krajowego Biura Informacji Gospodarczej
Zaloguj się, by skomentować