Znajdź nas:

Zmiana stawek opłat interchange dla kart płatniczych

Oceń ten artykuł
(20 głosów)
Zmiana stawek opłat interchange dla kart płatniczych - 4.8 out of 5 based on 20 votes
vx675 vx675

Kolejna obniżka stawek interchange dla kart wydanych w Polsce. Nowelizacja ustawy o usługach płatniczych weszła w życie 29.01.2015 r. aktualna stawka opłaty interchange nie może wynosić więcej niż 0,2% od wartości transakcji debetowej kartą płatniczą oraz nie więcej niż 0,3% w przypadku transakcji z użyciem karty kredytowej. To już druga obniżka (poprzednia miała miejsce w lipcu 2014r.).

 

Interchange - czy jest rzeczywiście taniej ?

Nowelizacja ustawy to ukłon w stronę polskich dostawców usług terminalowych. Równolegle trwały prace nad obniżeniem stawek dla całej UE. Rada Europejska przyjęła w dniu 20 kwietnia 2015 roku regulację dotyczącą wysokości opłat interchange - stawki są już jednolite.

Jak zmiany przeniosą się na konsumentów i przedsiębiorców korzystających z oferty terminalowej.

Niestety dostrzegamy ruchy po stronie banków, które chcą nadrobić straty ze zmiany stawek ( dla przypomnienia jeszcze dwa lata temu mieliśmy jedne z najwyższych stawek w Europie ) przenosząc część opłat bezpośrednio na konsumentów. Pojawiły się opłaty za wydanie karty, wznowienie, opłaty za wypłaty z bankomatów, zapewne na tym nie koniec.

Jakie zatem zmiany dla przedsiębiorców?

Z informacji Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego wynika, że 79 proc. przedsiębiorców nigdy nie zmieniło agenta rozliczeniowego, a 15 proc. zrobiło to tylko 1 raz. Nieco ponad połowa badanych przedsiębiorców (57 proc.) słyszało w ogóle o ustawie ograniczającej opłatę interchange do 0,5 proc.

Tak ważna informacja nie była wystarczająco mocno nagłośniona medialnie jak również nie była szeroko publikowana w prasie branżowej. Warto sprawdzić aktualną ofertę i porównać ją z własnymi warunkami. Negocjuj warunki ze swoim dostawcą usług rozliczeniowych lub zwróć się do konkurencji.

 

 

*Dane z badań Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego.

Zaloguj się, by skomentować