Znajdź nas:

Nowy program wsparcia dla firm – COSME z BGK

Oceń ten artykuł
(27 głosów)
Nowy program wsparcia dla firm – COSME z BGK - 4.9 out of 5 based on 27 votes
cosme cosme

I transza to 800 mln zł na gwarancje dla firm z programu COSME niebawem dostępna dla małych i średnich firm.

Z informacji podanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego uruchamiana jest kontynuacja gwarancji kredytowych dla małych i średnich firm, kwota zarezerwowana na ten cel w pierwszej transzy to 800 milionów złotych. Środki mogą być przeznaczone na zabezpieczenie finansowania działalności bieżącej lub celów inwestycyjnych.

Jakie banki współpracują z BGK w ramach COSME

W chwili obecnej już jedenaście banków podpisało umowę z BGK. Do umowy przystąpiły Alior Bank, BGŻ BNP Paribas, Pekao, BOŚ, Bank Zachodni WBK, Deutsche Bank Polska, Idea Bank, ING Bank Śląski, mBank, PKO BP, SGB-Bank i zrzeszone z nim banki spółdzielcze.
Lista zapewne będzie się dalej rozszerzać, zainteresowanie jest bardzo wysokie, z informacji ZBP wynika że dwadzieścia banków wyraża zainteresowanie współpracą z BGK w ramach nowego programu COSME.
Bank Gospodarstwa Krajowego jako pierwsza instytucja w Europie podpisała umowę w ramach inicjatywy COSME dotyczącą gwarancji bankowych dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Pula środków będzie się zwiększać obecnie bank pozyskał 800 milionów złotych.
Wsparcie pochodzi z Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych w ramach planu Junckera.
Plan Junckera, zakłada ponad 300 mld euro na inwestycje w Europie jak widać część środków trafi również do polskich przedsiębiorców.

Cel przeznaczenia gwarancji COSME i co z de minimis

Środki z COSME będą mogły trafić na zabezpieczenie finansowania m.in. bieżącej działalności przedsiębiorstw czy kredytów inwestycyjnych, przeznaczonych na zakup środków, niezbędnych do produkcji. Podobnie jak w de minimis gwarancje są szczególnie dla tych firm które same nie mają wystarczających zabezpieczeń na uzyskanie kredytu.
Program de minimis został wydłużony do końca 2016 roku. Z danych z BGK w ramach de minimis udzielono już blisko 24 mld poręczeń, które przekładają się na kwotę (kredytów) powyżej 40 mld zł udzielonych kredytów.
Aktualne założenie jest takie by programy były dalej kontynuowane w nowej formule a COSME i de minimis mają być ważnym elementem w rozwoju firm w Polsce. Docelowo programy mogą być połączone z których powstanie jedna hybryda.
Z danych BGK wynika, że od połowy marca 2013 r. do tej pory z programu gwarancji de minimis skorzystało 95,7 tys. przedsiębiorstw.
Podstawowy cel gwarancji COSME to pomoc w podniesieniu konkurencyjności. Gwarancje mają zabezpieczyć spłatę 80% wartości kredytu obrotowego lub inwestycyjnego, łączna kwota zaangażowania do 600 tysięcy złotych. Okres gwarancji do 27 miesięcy dla kredytu obrotowego i 99 miesięcy dla kredytu inwestycyjnego.
szczegóły

Kiedy gwarancja COSME będzie dostępna ?

Produkt będzie dostępny w bankach kredytujących począwszy od IV kwartału 2015 r.
Lista banków oferująca PLG COSME zostanie opublikowana po rozpoczęciu sprzedaży produktu na stronach BGK ( listę banków zaktualizujemy )

Zaloguj się, by skomentować