Znajdź nas:

Czy faktoring może być alternatywą dla kredytu ? Za i przeciw.

Oceń ten artykuł
(17 głosów)
Czy faktoring może być alternatywą dla kredytu ? Za i przeciw. - 4.9 out of 5 based on 17 votes
faktoring faktoring

Podjęliśmy ryzyko otwarcia firmy okazuje się, że każdy dzień stawia przed nami nowe wyzwania, a przedsiębiorcom sen z powiek spędzać może wiele problemów, w tym pojawiające się zatory płatnicze i faktury z terminami płatności.

Podstawową kwestią w ubieganiu się o kredyt może być brak zdolności kredytowej – czy to jednoznacznie przekreśla nasze możliwości dalszego rozwoju ?
Czy istnieją alternatywne formy finansowania, które pozwolą uniknąć chwilowych problemów z płynnością finansową? Oczywiście – rozwiązaniem może być np. faktoring.
Czym się zatem różni od kredytu ?

Zacznijmy od definicji kredytu obrotowego

Kredyt obrotowy przyznawany jest na pokrycie bieżących kosztów wynikających z prowadzonej działalności gospodarczej. Nie dotyczy klientów detalicznych. Kredyty obrotowe najczęściej przyznawane są na okres krótszy niż rok, dlatego zaliczane są do kredytów krótkoterminowych. Dzięki nim przedsiębiorca może zachować płynność finansową mimo braku gotówki.

Alternatywną formą jest faktoring - definicja

Faktoring stanowi formę pośrednictwa finansowego zmierzającego do zapewnienia płynności finansowej przedsiębiorstwa. Na mocy umowy pomiędzy faktorem a faktorantem, następuje przejęcie należności klienta na faktora. Dlatego faktoring często nazywany jest windykacją miękką, niepsującą stosunków biznesowych pomiędzy klientem a jego kontrahentami. Przedsiębiorca natychmiast dostaje od faktora pieniądze na dalszą działalność, a należności wynikające np. z faktur odroczonych ściąga firma faktoringowa. Faktoring nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia (jest nim nieopłacona należność). Przedsiębiorca, w zależności od postanowień umowy, dostaję 70-95 proc. wartości faktury. Największe firmy faktoringowe zrzeszone są w Polskim Związku Faktorów.

Jaka jest główna różnica ?

Przede wszystkim dostępność. Ubiegając się o kredyt firma musi spełnić kilka kryteriów, podstawową kwestią jest to, że musi wykazać się zdolnością kredytową. Nie zawsze jest łatwe, a wiele firm znajduje się w takiej sytuacji. Większość instytucji finansowych szczególną uwagę przywiązuje do historii patrząc w przeszłość finansową firmy, zamiast skupić się na planach, które ma zamiar zrealizować. Zaostrzone kryteria finansowe mogą stawiać mur nie do przeskoczenia, szczególnie dla tych podmiotów w których czas grania na zwłokę może mocno zaszkodzić, a utrata płynności finansowej może być groźna i dla małej firmy jak i dla dużego przedsiębiorstwa. Warto zatem mieć wiedzę i orientację wśród rozwiązań finansowych, które skutecznie nas ochronią przed ryzykiem utraty płynności finansowej, a przede wszystkim będą dopasowane do konkretnej firmy.
Procedura przyznania faktoringu w większości dostępnych ofert na rynku jest prosta i przejrzysta. Faktoring szczególnie może być ważny z uwagi na obecną sytuację gospodarczą. Jedna nieterminowa płatność może rozpocząć poważne komplikacje i problemy finansowe w firmie. To właśnie faktoring powinien dać „oddech” i pomóc w realizacji planów. Istotnym elementem jest to, że nie powoduje zadłużenia u przedsiębiorcy. W przypadku kredytu bank nie przejmuje odpowiedzialności za kondycję finansową kontrahenta odmiennie jest w przypadku faktora.
Warto również zauważyć, że faktoring może działać równolegle z kredytem. Zapewne nie obniży nam zdolności kredytowej, a wręcz poprawi wskaźniki płynności. Często popełnianym błędem jest również to, że zwlekamy z podjęciem decyzji, czasami może być za późno. Obecne stopy procentowe i koszt pieniądza nie powinny skutecznie odstraszać a przynajmniej warto spróbować.

Zaloguj się, by skomentować