Znajdź nas:

Czy leasing jest dobrym rozwiązaniem dla małych firm?

Oceń ten artykuł
(11 głosów)
Czy leasing jest dobrym rozwiązaniem dla małych firm? - 5.0 out of 5 based on 11 votes
leasing leasing

Zainteresowanie finansowaniem firmowego auta za pomocą leasingu, aktualnie cieszy się dużą popularnością. Według badania rynku flotowego, przeprowadzonego w 2012 roku, leasing wybrało 68% ankietowanych. Dlaczego właśnie to rozwiązanie jest zdaniem tak wielu Polaków najkorzystniejsze?

Najważniejsze zalety leasingu

Atutem, który wysuwa się na pierwszy plan jest to, że spłacamy nowy samochód za pomocą określonych rat. Jednakże leasing nie jest rozumiany jako standardowy kredyt, więc możemy wejść w posiadanie auta, nawet jeśli aktualnie nasza firma generuje niewielkie straty. Dodatkowo z punktu widzenia księgowości, leasing jest kosztem prowadzenia działalności gospodarczej. Leasing również nie wpływa na ocenę naszej zdolności kredytowej. Cena leasingu jest niewiele wyższa, od kupna samochodu w salonie.

Jakie są wady leasingu?

Umowa wymusza na nas pewne obowiązki, jak choćby przeglądy stanu technicznego auta. Uciążliwe w niektórych przypadkach może być również, ubieganie się o zgodę na podróż zagranicę. Pomimo względnie dobrej ceny jaka wiąże się z leasingiem, trzeba pamiętać, że samochód kupiony za gotówkę to jednak najkorzystniejsze cenowo rozwiązanie na rynku. Ponad to, cena leasingu jest przystępna w stosunku do samochodów osobowych. Samochody ciężarowe obłożone są wysoką ratą, która w ostatecznym rozrachunku powoduje, że leasing w tym przypadku jest nieopłacalny.

Leasing jest dobrym rozwiązaniem dla małych przedsiębiorstw, które nie dysponują jeszcze gotówką, umożliwiającą zakup floty firmowej na własną rękę.

Zaloguj się, by skomentować