Znajdź nas:

Kredyty firmowe na start korzystniejsze niż dotacje unijne?

Oceń ten artykuł
(11 głosów)
Kredyty firmowe na start korzystniejsze niż dotacje unijne? - 5.0 out of 5 based on 11 votes
idea bank idea bank fot. Ramdlon

Kredyty firmowe na start są w Polsce traktowane po macoszemu. W praktyce tak zwane startup'y mogą liczyć na uzyskanie wsparcia finansowego tylko w jednym banku. Warto jednak zaznaczyć, że często okazuje się, że kredyty te są znacznie korzystniejsze dla przyszłych przedsiębiorców niż dotacje wypłacane przez Unię Europejską. Dlaczego tak się dzieje?

Programy operacyjne przeszkodą

Wielu ambitnych, młodych ludzi ma doskonałe pomysły na nowe biznesy, jednak nie mogą oni skorzystać ze wsparcia unijnego z powodu ograniczeń, jakie stawiają przed nimi obowiązujące w danym województwie programy operacyjne. Dzieje się tak, dlatego że Unia Europejska wspiera jedynie kilka sektorów, z których najwięcej mogą zyskać przedsiębiorstwa mające zajmować się ochroną środowiska, wprowadzaniem alternatywnych metod pozyskiwania energii czy też wprowadzaniem innowacji w procesach produkcyjnych. Przyszli przedsiębiorcy, którzy chcą działać w innych sektorach, z reguły nie mogą liczyć na wsparcie i muszą szukać innych źródeł pozyskania gotówki.

W banku najważniejszy biznesplan

Jedyny polski bank udzielający kredytów firmowych na start podchodzi jednak do sprawy inaczej. Najważniejszą kwestią jest dla niego bowiem biznesplan, jaki przygotują wnioskodawcy. Pozwala on ocenić potencjalne ryzyko finansowania danego startup'u i stwierdzić, czy dany biznes ma szansę okazać się konkurencyjny. Ważną kwestią jest również rozmowa wnioskodawców z doradcą banku, podczas której muszą oni przekonać pracownika placówki, że w biznesplanie nie ma błędów i że zawiera on realne kalkulacje. Sam proces nie jest mocno skomplikowany i nie powinien sprawić kłopotu w przygotowaniu dokumentacji.

Zaloguj się, by skomentować