Znajdź nas:

Faktoring – czym jest i jak działa?

Oceń ten artykuł
(12 głosów)
Faktoring – czym jest i jak działa? - 4.8 out of 5 based on 12 votes
faktoring faktoring fot. Tumisu

Faktoring może przynieść przedsiębiorcy wiele korzyści. Warto jednak skorzystać z niego jedynie w wyspecjalizowanych firmach, gdyż posiadają one niezbędne narzędzia do obsługi wielu tysięcy faktur oraz system informatyczne umożliwiające szybką wymianę danych lub monitoring należności.

 

Wzrost popularności faktoringu

Usługi faktoringowe są coraz bardziej doceniane. Dzięki nim przedsiębiorcy uzyskują szybkie finansowanie swojej działalności, monitoring należności wynikających z niezapłaconych faktur oraz wiele innych korzyści m.in.: stały dopływ pieniędzy oraz zmniejszenie prawdopodobieństwa bankructwa. Ryzyko ponoszone przez faktora i faktoranta jest więc ograniczone do minimum. Jest to możliwe dzięki specyficznej konstrukcji prawnej faktoringu, który opiera się przede wszystkim na ocenie wypłacalności odbiorców przedsiębiorcy, który chce sprzedać swoje należności.

Faktoring pełny i niepełny

Najczęściej wyróżnia się dwa rodzaje faktoringu. Pierwszy z nich, czyli faktoring pełny, jest korzystniejszy z punktu widzenia przedsiębiorcy. Pozwala on dostawcy towarów lub usług na otrzymanie należności przed terminem ich zapłaty oraz na przeniesienie ryzyka niewypłacalności kontrahentów na faktora. Natomiast niepełna forma pozostawia ryzyko niewypłacalności po stronie przedsiębiorcy. Istnieje również faktoring tajny, w którym nie informuje się dłużników o przeniesieniu należności na faktora. Jest jednak niezwykle rzadko stosowany, gdyż mogą się z nim wiązać ewentualne roszczenia sądowe.

Zaloguj się, by skomentować