Znajdź nas:

Kredyt firmowy na zakup samochodu - czy warto?

Oceń ten artykuł
(12 głosów)
Kredyt firmowy na zakup samochodu - czy warto? - 4.8 out of 5 based on 12 votes
kredyt na zakup samochodu kredyt na zakup samochodu fot. sullivan

Zwykle przedsiębiorcy decydują się na zakup samochodu firmowego za pomocą leasingu. Niekiedy jednak okazuje się, że ta forma finansowania zakupu auta jest dla przedsiębiorców mało interesująca. Warto więc wskazać, kiedy tak się dzieje.

Auto kilkuletnie

Warto zaznaczyć, że kredyty firmowe na zakup samochodu mającego służyć w celach biznesowych umożliwiają zwykle kupno jedynie nowego samochodu. Tak samo wygląda finansowanie kupna pojazdu za pomocą leasingu. W bankach można jednak niekiedy natrafić na oferty kredytów firmowych na zakup samochodu, który ma nawet 8 czy 12 lat. Oferty te nie są co prawda częste, jednak ich znalezienie jest możliwe.

Główną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że przy pomocy finansowania bankowego można nabyć niedrogi samochód w dobrym stanie technicznym. Nie trzeba bowiem szukać auta prosto z salonu i można wybrać model starszy, który jest wystarczający dla danego przedsiębiorcy.

Korzyści podatkowe

Należy też pamiętać, że przedsiębiorca, który korzysta z kredytu firmowego na zakup pojazdu osobowego do celów biznesowych może skorzystać z odpisów podatkowych. Prawo zezwala mu bowiem odliczyć od wysokości podatku część odsetkową raty, zmniejszając tym samym podstawę opodatkowania przedsiębiorstwa wobec Urzędu Skarbowego.

Biznesmeni często wolą również korzystać z kredytu na kupno pojazdu zamiast z leasingu, gdyż finansowanie tradycyjne sprawia, że staje się on właścicielem samochodu od momentu podpisania umowy z bankiem. W przypadku leasingu właścicielem auta jest leasingodawca.

Zaloguj się, by skomentować