Znajdź nas:

Faktoring może poprawić płynność finansową?

Oceń ten artykuł
(13 głosów)
Faktoring może poprawić płynność finansową? - 4.5 out of 5 based on 13 votes
faktoring plynnosc faktoring plynnosc fot. stevepb

Część początkujących przedsiębiorstw małej i średniej wielkości boryka się z koniecznością stosowania odroczonych terminów płatności faktur wobec swoich klientów. Sytuacja ta jest przede wszystkim wynikiem rosnącej konkurencji pomiędzy firmami z jednej branży. Z tego powodu przedsiębiorcy chcący znaleźć swoje miejsce na rynku muszą dostosować się do jego specyfiki.

 

Mniej, ale pewniej

Niestety, stosowanie odroczonych terminów płatności faktur sprawia, że początkujący biznesmeni mają problemy z utrzymaniem płynności finansowej. Niekiedy wnioskują więc oni o kredyty firmowe w bankach, jednak polskie placówki zwykle nie chcą wypłacać zobowiązań podmiotom gospodarczym, które istnieją krócej niż co najmniej 12 miesięcy, ze względu na zbyt duże ryzyko niewypłacalności. Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą często korzystają więc z faktoringu.

Usługa ta pozwala odsprzedać firmie faktoringowej faktury i uzyskać za nie nawet 90 procent ich wartości. Co prawda, przedsiębiorca nie uzyska w ten sposób całej należnej kwoty, ale dostanie pieniądze niemalże od ręki. Zniknie też niebezpieczeństwo, że kontrahent nie zapłaci za towar bądź usługę, gdyż ryzyko zostanie przeniesione w pełni na firmę faktoringową.

Brak ściśle określonych zasad

Należy pamiętać, że faktoring jest usługą, która opiera się na przepisach prawa cywilnego. Oznacza to, że każdy przedsiębiorca indywidualnie negocjuje warunki umowy zawieranej z faktorem. Należy jednak wskazać, że w każdej umowie faktoringowej bezwzględnie musi być zawarty zapis o cesji należności.

Zaloguj się, by skomentować