Znajdź nas:

Kredyt dla nowej firmy - za i przeciw

Oceń ten artykuł
(12 głosów)
Kredyt dla nowej firmy - za i przeciw - 4.8 out of 5 based on 12 votes
kredyt dla nowej firmy kredyt dla nowej firmy fot. melissajuarez0

Dla jednych stanowią niezbędne paliwo do startu i rozwoju nowych firm, dla innych - balast mogący je skutecznie zatopić. Zdania przedsiębiorców na temat kredytów firmowych są mocno podzielone. Nie da się ukryć, że opinie te w dużej mierze zależą od sytuacji finansowej osoby startującej z biznesem. Zalety czy wady – co przeważa? Sprawdźmy!

Zalety

Największą bodaj zaletą kredytów firmowych jest ich różnorodność. Dziś ten sektor usług bankowych jest już tak rozwinięty, że każda firma bez kłopotu znajdzie kredyt idealnie dopasowany do swoich oczekiwań, ale co równie ważnie - i możliwości. Do ogromnej popularności kredytów firmowych przyczyniła się z pewnością także ich powszechność. Obecnie udzielają ich niemal wszystkie banki, a procedury, zwłaszcza przy mniejszych kwotach kredytów, są naprawdę ograniczone do minimum. Nie rzadko zdarza się, że mając w danym banku rachunek firmowy, kredyt na firmę można w nim uzyskać czasem w kilka minut, nawet nie wychodząc z domu, a wszystkie formularze wypełniając on-line. Ważna jest możliwość sfinansowania z ich pomocą nawet złożonych, skomplikowanych inwestycji. W takich przypadkach inne źródła finansowania często zawodzą i kredyty firmowe stają się jedyną możliwością zdobycia kapitału. Niezwykle cenna może się okazać kolejna kwestia, a mianowicie – możliwość skorzystania z doradcy kredytowego, który służy radą na każdym etapie ubiegania się o kredyt, pomoże przy pisaniu biznes planu, rozliczeniach, przedstawi inne możliwości finansowania inwestycji. Obecnie ogromną zaletą kredytów firmowych jest ich niewielkie oprocentowanie - dziś maksymalnie to zaledwie 10 procent kwoty kredytu, połowa tego co było jeszcze 2 lata temu. No i jeszcze coś - kredyt firmowy można zaliczyć do kosztów firmy, a zatem obniżyć sobie kwotę opodatkowania.

Wady

A wady? No cóż. Każdy kredyt trzeba spłacić… A mówiąc poważnie. Młode firmy mogą mieć kłopot ze zdobyciem większej kwoty kredytu. Do tego potrzeba zdolności kredytowej, a trudno ją mieć na starcie biznesu. Szansą w takiej sytuacji są zabezpieczenia rzeczowe czy poręczenia. Przy większych kwotach skomplikowane bywają też wymagania banku co do potrzebnej dokumentacji, a i proces rozpatrywania wniosku kredytowego może być długi. Jednak najbardziej niebezpiecznym elementem kredytu może być zmienna wysokość opłat i prowizji oraz zmienne koszty kredytu ze względu na wahania stóp procentowych.

Zaloguj się, by skomentować