Znajdź nas:

Firma powinna rozwijać się sama. Za i przeciw.

Oceń ten artykuł
(10 głosów)
Firma powinna rozwijać się sama. Za i przeciw. - 4.8 out of 5 based on 10 votes
Firma powinna rozwijać się sama Firma powinna rozwijać się sama fot. jonbonsilver

Każde przedsiębiorstwo, zarówno mniejsze jak i większe, dąży do rozwoju. Poszczególne firmy pragną być najlepsze w swojej dziedzinie po to, aby wyprzedzić konkurencję i zdominować rynek branżowy. Nieustanna rywalizacja firm i działanie pod presją czasu bardzo często zmusza swoich zarządców do nieprzemyślanych działań, które niestety nie zawsze skutkują pozytywnie.

Finansowanie zewnętrzne

Kosmiczne kwoty, na które zadłużają się przedsiębiorcy to dolegliwość coraz większej ilości firm w Polsce. Każdy bank oferuje swoim klientom tzw. kredyty krótkoterminowe i to właśnie one mogą być przyczyną początku problemów finansowych firmy. Inwestorzy, bardzo często pod wpływem impulsu, "wkładają" pieniądze w produkt, który nie będzie przynosił korzyści w najbliższym czasie. Innymi słowy nieumiejętnie przewidują trend i w konsekwencji nie odnotowują realnych wpływów. Brak jest wówczas środków na oddanie pożyczonej kwoty i nie pozostaje nic innego, jak próba restrukturyzacji zadłużenia i podjęcie rozmów z bankiem. Niestety takie rozwiązanie może zablokować dalszy dynamiczny rozwój firmy, ciężko bowiem będzie można znaleźć bank, który będzie nas wspierał w trudniejszych chwilach.

To oczywiście czarny scenariusz, ale bardzo możliwy do spełnienia. Warto więc zastanowić się czy nie skorzystać z innej propozycji, jeżeli wymaga tego sytuacja, ponieważ najlepiej jest rozwijać firmę organicznie, ale o tym później. Wiele banków oferuje szereg rozwiązań finansowych, które mogą być dopasowane do potrzeb każdego przedsiębiorcy. Jeżeli mamy potrzeby długoterminowe zwróćmy uwagę na kredyty inwestycyjne. To są również zwykle pożyczki na wysokie kwoty i co najważniejsze - długoterminowe, spłacamy je w ratach miesięcznych, ustalonych przed podpisaniem umowy, niestety często wymagane jest zabezpieczenie rzeczowe. Długi okres i karencja w spłacie w mniejszym stopniu obciąży budżet firmy, dając możliwość koncentracji na rozwoju firmy, a nie na spłacie kredytu. Oczywiście nie można pominąć faktu, że kredyt długoterminowy w całym okresie spłaty wiąże się z wyższymi kosztami, ale zawsze można potraktować finansowanie, które może ulec zmianie uwzględniając nasze aktualne możliwości w spłacie. W pierwszym okresie kiedy potrzebujemy środków obrotowych inwestujemy min. w towar, wyposażenie, sprzęt, technologie, reklamę itp. W późniejszym okresie można rozważyć scenariusz przedterminowej spłaty, lub skrócenia okresu kredytowego. Uwzględniając nawet dodatkowy koszt przedterminowej spłaty, takie rozwiązanie może okazać się korzystne.

Z drugiej strony chłodno kalkulując kredyt firmowy uwzględniając wszystkie koszty odsetkowe i około kredytowe, oddajemy zwykle 2 razy tyle, ile pożyczyliśmy. Jest to to zdecydowanie nieopłacalne, dlatego może warto przekalkulować i dojść do wniosku że:

Firma powinna rozwijać się sama !

W chwili, gdy zdamy sobie sprawę, że nasza firma weszła w fazę "początku końca", powinniśmy jak najszybciej pomyśleć o alternatywach kredytu. Żeby jednak postawić diagnozę, trzeba najpierw dokładnie zbadać sprawę. Do upadku firmy przyczynia się zwykle:

o niska produktywność
o zmęczenie pracowników
o słaba reklama
o wysoka zmienność rynku
o konkurencja
o konserwatyzm
o oraz wiele innych czynników

a najczęściej występującą obawą jest brak klientów. Nie warto więc ratować się pieniędzmi szczególnie pożyczonymi, ponieważ nawet dobrze zainwestowane, pozostaną niezauważalne dla klienta, jeżeli nie wyleczymy firmy z jej właściwych chorób.

Jeśli spojrzymy na sprawę od środka, to wszystko wydaje się nagle takie proste, ale należy pamiętać, że nie ma jednego przepisu na sukces. Każda firma potrzebuje indywidualnego planu działania. Jeżeli znasz już wszystkie mocne i słabe strony planowanego przedsięwzięcia przemyśl również kwestię finansowania, jeżeli nie masz pewności czy dane rozwiązanie rzeczywiście pomoże w bezpiecznym rozwoju firmy zasięgnij opinii. Najlepiej w kilku źródłach, unikniesz ryzyka błędnej decyzji, a przede wszystkim złego dopasowania produktu, który w konsekwencji może doprowadzić do drastycznych sytuacji. Stawiana teza, że firma powinna rozwijać się sama też nie zawsze się sprawdza, jeżeli dojdzie do przeinwestowania i utraty płynności finansowej może okazać się, że trudniej będzie nam uzyskać finansowanie zewnętrzne.
Cóż złotego środka nie ma.

Zaloguj się, by skomentować