Znajdź nas:

Ostatni rok bez kasy fiskalnej. Ucieczki już nie ma. Przy okazji terminal płatniczy ?

Oceń ten artykuł
(25 głosów)
Ostatni rok bez kasy fiskalnej. Ucieczki już nie ma. Przy okazji terminal płatniczy ? - 3.8 out of 5 based on 25 votes
kasa fiskalna kasa fiskalna fot. Clker

Każda firma, którego klientami są konsumenci, będzie musiał używać kasy fiskalnej okres przejściowy kończy się w 2017 r. i nie będzie żadnych wyjątków. Zwolnienie do 20 tys. pln ma charakter przejściowy, niestety 2016r jest ostatnim rokiem.

Bez kasy fiskalnej do 2016r 

Co do zasady jeżeli przedsiębiorca sprzedaje towary czy usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jest obowiązany do prowadzenia ewidencji obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej i wydawania klientom paragonów.

Minister Finansów w § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących z dnia 4 listopada 2014 r. wskazał jednak wyjątek od tej zasady – przedsiębiorca nie musi kupować kasy fiskalnej, jeśli jego obrót na rzecz osób prywatnych oraz rolników ryczałtowych nie przekroczył w poprzednim roku podatkowym kwoty 20 000 zł (przy działalnościach otwartych w zeszłym roku, obrót nie może przekroczyć tego limitu w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w poprzednim roku podatkowym). W tym samym paragrafie minister wskazuje, że zwolnienie obowiązuje nie dłużej niż do 31 grudnia 2016 r.

Kasa fiskalna musi być.

Dla przejrzystości prowadzenia biznesu i ochrony uczciwych przedsiębiorców oraz praw konsumentów wprowadzona zostaje jedna zasada- obowiązek posiadania kasy fiskalnej niezależnie od obrotu.

Zwrócono uwagę że część firm unika płacenia podatków, ewidencjując tylko część sprzedaży, zabieg miał na celu nie przekroczenia ustalonego limitu 20 tys. pln W rozporządzeniu minister zaznaczył, że docelowo każda firma, która sprzedaje towar, usługę będzie musiała drukować paragony z kasy fiskalnej.

Przywilej już od jakiegoś czasu jest wyłączany w poszczególnych branżach i tak na początku 2015r. dla usług warsztatów samochodowych, stacji diagnostycznych, lekarzy i dentystów, prawników, fryzjerów i kosmetyczek, lokalach gastronomicznych obowiązkowo po tym terminie musiały być zainstalowane kasy fiskalne. Powodem doboru branż było dopatrzenie się ministerstwa najwyższych nadużyć w zakresie ewidencjonowania sprzedaży.

Może terminal płatniczy ?

Warto rozważyć w tym czasie również instalację terminala płatniczego. Powodów jest kilka min. wygoda dla konsumenta, który coraz częściej kieruje się wyborem zakupu, skorzystania z usługi właśnie pytając o możliwość zapłacenia kartą. Uzasadnienie że bankomat jest tuż obok, przestaje już funkcjonować, co trzeci klient już nie wraca, co przekłada się na ewidentną stratę przedsięboiorcy. Kolejnym argumentem jest to że … płacąc kartą zwyczajowo wydajemy więcej, co zdecydowanie wpływa na bezpośredni rozwój biznesu.

Należy również zwrócić uwagę na fakt, że wprowadzona kolejna już nowelizacja ustawy o interchange wymusiła znaczną obniżkę stawek za transakcje kartowe.
Terminal nie zawsze musi być kosztem dodatkowym, a przedsiębiorcy, którzy w ten dość mocno konserwatywny spoób podchodzą, tracą na swojej konkurencyjności. Jeżeli chcemy zminimalizować koszt można np. sprzedawać usługi dodatkowe co pzrełoży się na koszt dzierżawy, która może nam znacznie spadnie spaść. Warto również zwrócić uwagę, że obecna oferta rynkowa jest na tyle szeroka, że każdy przedsiębiorca jest wstanie dopasować dla siebie najkorzystniejsze rozwiązanie. A zastosowanie np. stawki procentowej od transakcji nie będzie wymuszać na przedsiębiorcy niechęć w przyjmowaniu płatności szczególnie o niskich nominałach. Dziś klient zrobi sporadyczny zakup za 10pln a jutro wróci i zrobi zakupy za 100pln.

Cóż co do kasy fiskalnej wyboru nie ma – decyzję podjął za przedsiębiorców minister finansów i tu polemika się kończy. W przypadku terminali płatniczych obowiązku nie ma, ale presję wywierają konsumenci i rozwój obrotu bezgotówkowego warto zatem śledzić trendy.

Zaloguj się, by skomentować