Znajdź nas:

Obniżenie raitingu dla Polski – po raz pierwszy. Mamy się bać?

Oceń ten artykuł
(9 głosów)
Obniżenie raitingu dla Polski – po raz pierwszy. Mamy się bać? - 4.7 out of 5 based on 9 votes
raiting Polski raiting Polski fot. gerart

Czy zauważymy zmianę raitingu Polski – zapewne tak, chociaż nie w ciągu najbliższych dni. Czy to oznacza, że problem nas nie dotyczy ? Wielu polityków ignoruje informację przekazaną w piątek czy słusznie ?

Ministerstwo Finansów nas uspokaja, że nie ma podstaw do zmiany i jest to ewentualnie decyzja polityczna. Niestety nie można tak zbagatelizować sprawy. Zdarzenie jest mocno zaskakujące, tym bardziej że jest to w historii pierwsza obniżka raitingu Polski. Dotychczas sytuacja była odmienna oceniani byliśmy tylko w górę, zbliżając się do Europy Zachodniej, którą wciąż próbujemy dogonić.
Może być oczywiście zaskakujący fakt że łączymy decyzje polityczne ze zmianą raitingu, jak widać rynki mogą odebrać informację jako sensację. Zobaczymy jakie konsekwencje odczujemy po otwarciu rynków już w poniedziałek. Będąc w centrum zainteresowania może się wiele wydarzyć i to raczej nie jest pozytywna informacja.
Należy mieć na uwadze, że Standard&Poor’s bardziej zwraca uwagę na obawy co się może jeszcze wydarzyć niż na to co zrobiła już partia rządząca.
Kubeł zimnej wody został już wylany zaraz po ogłoszeniu zmiany raitingu, deprecjacja złotego tylko podczas jednej sesji zbliżyła nas do najgorszych wyników z 2003r przebijając dolara po 4,10pln. Co wyraźnie wskazuje że pomimo różnych opinii szczególnie wśród polityków rynek jednak poważnie wziął pod uwagę zmianę raitingu. A tracić możemy jeszcze wiele. Przede wszystkim co się wydarzy z ceną polskich obligacji, można przypuszczać że potanieją co spowoduje że trudniej będzie znaleźć finansowanie obietnic wyborczych.

Można oczywiście zignorować agencje raitingowe, przekładając tezę, że są niewiarygodne tym bardziej, że Fitch raitingu nie obniżył. Pierwszy był Standard&Poor’s , w kolejności mogą być kolejne agencje.

Zaloguj się, by skomentować