Znajdź nas:

Złoty traci, raiting w dół, giełda pod presją.

Oceń ten artykuł
(9 głosów)
Złoty traci, raiting w dół, giełda pod presją. - 4.7 out of 5 based on 9 votes
kryzys kryzys fot. gerart

Ostatni tydzień był owocny w zmianach regulacji prawnych. W piątek prezydent podpisał ustawę o podatku bankowym. Jeszcze w piątek Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o podatku bankowym.

 

Jakie zmiany. Jakie perspektywy.

Co nas czeka jako konsumentów usług finansowych - zdecydowanie podwyżki. Zdecydowana większość już zapene doświadczyła zmian TPiO przy rachunkach bankowych a szczególnie w przypadku użytkowanych kart. Powodem zmian jest odrobienie strat z tytułu obniżonych stawek interchange. Można zapomnieć o scenariuszu, że poprzez regulacje instytucje finansowe zadowolą się zmniejszonymi zyskami, zawsze znajdzie się rozwiązanie, które skompensuje straty - na ogół jest to klient końcowy.
Podatek bankowy niesie za sobą też kolejne ryzyka związane min. z obniżoną akcją kredytową i wycofaniem produktów o niskiej rentowności. Zwiększone też będzie zainteresowanie wszystkimi opłatami pozaodsetkowymi. Jest to proste rozwiązanie dodatkowo minimalizuje ryzyko operacyjne. Wiemy, że podatek bankowy nie jest jedynym rozwiązaniem, trwają prace nad ustawą dla frankowiczów. Znamy już wiele opinii na ten temat, przemilczany jest jeden istotny aspekt - pozwy banków i koszty odszkodowań. Jest to kolejny krok który może spowodować mocne uszczuplenie budżetu.
Tymczasem można zaobserować już pierwsze ruchy rynkowe - a reakcja jest gwałtowna. Tracą wszystkie akcje z sektora bakowego, spadki są znaczne. Tylko w piątek spadki wśród banków były powyżej 3%. Jedynie Santander obronił się prznajmniej w piątkowej sesji. Zobaczymy jak będzie wyglądał najbliższy tydzień.

GETINOBLE -7,81%
MILLENNIUM -7,64%
MBANK -6,54%
BZWBK -6,32%
GETIN -4,44%
PKOBP -4,16%

 banki

GetinBank

Jak reaguje złoty polski ?

Złoty również zareagował nerwowo na informację o zmianie ratingu, złotówka mocno się osłabiła. Ostatni raz tak niskie kursy EUR/PLN były odnotowane 4 lata temu. USD/PLN na poziomie 4,10, najniższym od 2003 r. CHF/PLN waluta notowała kurs od dokładnie roku, z chwilą kiedy Szwajcarski Bank Centralny zakończył politykę sztywnego kursu walutowego do euro. Politycy wciąż uspokajają - przekonując, że Polska ma mocne fundamenty. Trudno w to uwierzyć, oby nie był to czarny piątek i początek kolejnych zmian.

 eur

 

 

 

 

 

 

chf

 

 usd

 

 

 

 

Zaloguj się, by skomentować