Znajdź nas:

Gospodarcze Otwarcie Roku 2016 – jednym z prelegentów był prof. Marek Belka

Oceń ten artykuł
(16 głosów)
Gospodarcze Otwarcie Roku 2016 – jednym z prelegentów był prof. Marek Belka - 5.0 out of 5 based on 16 votes
Gospodarcze Otwarcie Roku Gospodarcze Otwarcie Roku fot. gerart

W dniu dzisiejszym odbyła się konferencja zorganizowana przez Krajową Izbę Gospodarczą.
Jednym z zaproszonych prelegentów był prof. Marka Belka.

Gospodarcze Otwarcie Roku 2016

Szczególnie ten panel był interesujący i na nim się obecnie skupię. Prezes odniósł się do obecnej sytuacji rynkowej w tym do obszarów, które są niezwykle ważne dla stabilności gospodarczej.

Oczy zwrócone na Chiny.

Jednym z przytoczonych obszarów to gospodarka Chin – wszystkie oczy zwrócone od ostatnich 25 lat właśnie w tym kierunku. Miałem okazję spędzić niedawno 3 tygodnie zwiedzając ten kraj, byłem pełen podziwu i zachwytu i jakże było zaskakujące, że w rzeczywistości kraj mocno różnił się od mojego sterootypowego wyobrażenia a obrazu rzeczywistego, to po prostu trzeba zobaczyć. Ogrom i skala inwestycji może wręcz zaszokować swoimi rozmiarami i rozmachem. Skala inwestycji i stałe wzrosty przyzwyczaiły rynki do tego, że stan będzie zachowany rok do roku. Obecne oczekiwania wzrostu gospodarki chińskiej są na poziomie 10% co podkreślił prof. Marek Belka to tak jakby co roku pojawiała się nowa gospodarka wielkości Korei Południowej co jest wręcz niemożliwe, jest to gospodarka tak olbrzymia a dotychczasowym motorem był eksport. Obecnie po wielu latach wzrostu gospodarka zwalnia, co jest naturalnym procesem i nie powinien być to sygnał niepokojący. 
Przed Chinami jest wyzwanie zmiany charakteru procesu inwestycyjnego i to jest podstawowym problemem Chin. Co oczywiście będzie miało przełożenie na rynki surowcowe dla perspektyw rozwoju w innych krajach.
Chiny również mają ambicję do uniezależnienia juana i odejść od sterowania walutą. Obecnie zmiana kursu juana powoduje nadreakcję rynków.

Perspektywy- Stany Zjednoczone

Inną ważną gospodarką są Stany Zjednoczone po wahaniach zaczęły podwyższać stopy procentowe. Pierwszą zmianę stóp procentowych mieliśmy w grudniu. Obecnie trwają spekulacje ile razy w roku 2016 taka podwyżka nastąpi. Członkowie FEDU prognozują zmianę 3-4 razy, rynki prognozują zmianę 2 krotną stóp procentowych.
Stany Zjednoczone będą pierwszym wielkim krajem wychodzącym z zerowych stóp procentowych.
Co ma szczególne przełożenie na przedsiębiorstwa z rynków wschodzących, które zadłużyły się mocno w dolarach.
W związku z umocnieniem się dolara dług będzie coraz mocniej ciążył. Przykładem takiego kraju, który mocno na tym ucierpiał jest Brazylia, podobna sytuacja chociaż mniej znana jest w Afryce Południowej.
Wielu ekonomistów uważa, że jest to największy problem gospodarki światowej.

Można zaobserwować rozbieżność miedzy polityką pieniężną Stanów Zjednoczonych i Europy. Wg. prof. Marka Belki możliwa jest większa wahliwość kursów walut, co również ma bezpośrednie przełożenie na prowadzenie polityki importowej i eksportowej.
Kolejnym ważnym obszarem są surowce - ropa naftowa ultra tania – wiele krajów ma koszt wydobycia powyżej 28$ co jest mocno niepokojące. Jeżeli ceny dalej będą spadać a mogą, może doprowadzić do niespodziewanych odbić na rynku. Oczywiście patrząc na polski biznes z takich poziomów cen powinniśmy być bardzo zadowoleni, chociaż poziom cen odbije się również na polskim górnictwie i to już mnie jest dobra informacja tym bardziej, że obecny rząd będzie musiał się z problemem zmierzyć.
Wracając do poziomu cen ropy naftowej sytuacja w Stanach Zjednoczonych mocno się komplikuje. Kolejne duże koncerny padają i zaprzestają wydobycia, zwiększa się bezrobocie w sektorze. Podobna sytuacja jest w innych surowcach w tym w węglu. Przykładem może być druga pod względem wielkości firma Arch Coal, która ogłasza bankructwo. Podobna sytuacja jest nie tylko w ropie i węglu ale i miedzi, złocie, ceny lecą na łeb stwarzając zagrożenie dla rynków lokalnych. Sytuacja może się pogorszyć po uwolnieniu potężnego w zasoby rynki Iranu, głodnego sukcesu biznesowego. Oczywiście sytuacja może ulec zmianie, pytanie w jakiej perspektywie czasowej.  

Perspektywy- Unia Europejska

W odniesieniu do rynków bliższych Polsce Unia Europejska powoli rośnie –przewiduje się wzrost gospodarczy 1,6% co jest zgodne z potencjałem. Z wyłączeniem Grecji nie powinno się nic szczególnego wydarzyć tym bardziej że:
- polityka fiskalna przestała być restrykcyjna, obecnie jest neutralna, nawet lekko ekspansywna
- Banki Europejskie zostały oczyszczone, obserwuje się wzrost wolumenów kredytów przykładem jest Hiszpania   

Polska na tle innych rynków

Wracając do rynku lokalnego sytuacja polskiej gospodarki jest mocno zrównoważona, pełna potencjału. Niestety mamy wiele obaw – powodem jest przede wszystkim budżet. Budżet na rok 2016 jest dobrze zbudowany i wydaje się bezpieczny.
Wprowadzono program 500+ którego są 3 źródła finansowania:
- podatek bankowy
- podatek sklepowy ( niewiadomo jeszcze w jakiej będzie formie )
- przesunięcie wpływów z aukcji wysokiej częstotliwości z tego roku na przyszły rok ( jednorazowy wpływ )

Bardzo ostro wypowiedział się prezes Marek Belka w odniesieniu do projektu wsparcia kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty w walucie. Projekt jest teraz przedmiotem dyskutowana i odnosi się do propozycji przewalutowania kredytów denominowanych we franku szwajcarskim. Profesor użył dość mocnego wyrażenia jako pomysłu z piekła rodem.
Według publikowanych danych kredyty walutowe są bardzo poprawnie spłacane, a pomysł denominowania uderzy mocno w ogon systemu bakowego który będzie w bardzo trudnej sytuacji. Na ogół są to banki bez udziału kapitału zagranicznego.
Oczywiście nie bez winy są same banki min. za używane spredy bez jakiejkolwiek kontroli. ( tak na marginesie zwróciłem na to uwagę w przypadku pewnego banku, który zmuszał klientów do spłaty kredytów w określonym dniu, co dawało dużą możliwość do manipulowania kursami, wystarczył dzień przed spłatą by kurs podnieść o kilka procent co przekładało się na dodatkowe gigantyczne przychody, wystarczył prosty mechanizm do manipulacji ).

 
Dalsza część z relacji już niebawem. Kolejne panele były równie atrakcyjne i ciekawe. 
krajowa izba gospodarcza
Zaloguj się, by skomentować