Znajdź nas:

Nowa Firma - jak zaistnieć na rynku?

Oceń ten artykuł
(12 głosów)
Nowa Firma - jak zaistnieć na rynku? - 5.0 out of 5 based on 12 votes
startup 2016 startup 2016 fot. gerart

Pojawienie się nowej firmy na rynku zawsze wiąże się ze zburzeniem panującego na nim obecnie ładu pomiędzy istniejącymi firmami, dostawcami, klientami czy wykonawcami. Każdy właściciel firmy, często na samym początku działalności zadaje sobie podstawowe pytanie jakim jest: "Jak szybko i na stałe zaistnieć w świadomości klientów?" Jest to bardzo proste - należy jednak wiedzieć, jakie działania w tym kierunku podjąć.

 

 

Przemyślany biznes plan.

Podstawową sprawą jest biznesplan, czyli koncepcja biznesu. Należy ustalić co jest priorytetem nowootwartej firmy, sprawdzić sytuację panującą na rynku. Ważnymi elementami biznesplanu są również badanie klientów i inwestorów. Biznesplan powinien być bardzo realistyczny, nie budzić w przedsiębiorcy zbyt dużej pewności siebie. Zbyt pozytywny początek często wiąże się z fiaskiem. 

Nazwa firmy.

Kolejną rzeczą jest dobrze wpadająca w ucho nazwa firmy. Jest to ważne, by była oryginalna i miała przekaz. Jest w końcu wizytówką firmy. Kodeks Prawa Cywilnego ogranicza dowolność nazwy firmy. Musi być ona związana z jej działalnością. 
Produkty naszej firmy powinny być oznakowane, a znak naszej firmy tylko i wyłącznie do jej dyspozycji. Często zdarza się tak, że zapominamy o zastrzeżeniu sobie prawa do znaku towarowego i konkurencyjne firmy wykorzystują jego popularność i nasz sukces dla podwyższenia swoich osiągnięć. Zatem nazwa firmy i jej znak towarowy powinny zostać jak najszybciej zarejestrowane w Urzędzie Patentowym. W ten sposób unika się problemów, np. oskarżenie o plagiat i nadajemy firmie silnego charakteru. Jest ona wśród konkurentów traktowana w sposób poważny. 

Reklama i promocja naszej firmy.

Reklamowanie firmy, to kolejny ze sposobów na jej zaistnienie na rynku. Obecnie bardzo popularne są domeny internetowe. Świat idzie w stronę komputeryzacji i jeżeli firma nie zaistnieje w świecie wirtualnym, to ma znikome szanse na to by zaistnieć w świecie realnym. Koszty wykupienia domeny internetowej są bardzo niskie. Dzięki niej możemy działać na szerszą skalę, a klienci mają do nas łatwiejszy dostęp. Nie można na tym etapie zapomnieć o portalach społecznościowych, które również w biznesie są ważnym elementem budowy rozpoznawalności naszej marki. Śmiało można powiedzieć że rok 2016 będzie należał do urządzeń mobilnych, dlatego zadbajmy by nasza strona internetowa poprawnie była wyświetlana na tabletach i smartfonach, to właśnie na urządzeniach mobilnych generowany jest coraz większy ruch internautów.

Promocja to kolejna furtka, którą należy otworzyć przy zakładaniu biznesu. Reklama i marketing to główny napęd dla istnienia przedsiębiorstwa. Nie należy na tym oszczędzać, jednak każdy właściciel firmy, na początku działalności ma niestety bardzo ograniczony budżet. Co więc zrobić? - rozmawiać z klientami, dbać o to by mieli przekonanie o tym, że produkty nowej firmy są najlepsze i najbardziej innowacyjne; dobra oprawa graficzna strony internetowej; świętowanie małych sukcesów - to tylko niektóre ze sposobów. 

Budowanie relacji z klientami i dostawcami.

Istotnym elementem są nasze kontakty na rynku biznesowym. Nasi stali klienci, dostawcy towarów i usług - to tylko niektórzy  z tego grona. Najlepszą metodą jest wymiana relacyjna pomiędzy aktorami rynku biznesowego, czyli taka, która przynosi korzyści wszystkim jego uczestnikom, a naszym współpracownikom. 
Przedsiębiorcy pojawiający się dopiero na rynku muszą wiedzieć, że stworzenie dobrej pozycji firmy na rynku jest bardzo trudne. Jednak wykorzystując wymienione wyżej wskazówki powinni sobie doskonale poradzić. Najważniejsza jednak jest ciągła motywacja do działania, samozaparcie i bycie konsekwentnym. To prawdziwe źródło sukcesu każdego przedsiębiorcy. Do każdego przedsięwzięcia należy również oszacować jakie nakłady będą nam niezbędne.

Finansowanie nowej firmy.

Jeżeli odpowiemy sobie już na to pytanie należy rozważyć dwa a nawet trzy scenariusze rozwoju – finansowanie naszego pomysłu ze środków własnych, pieniędzy pożyczonych wśród znajomych i rodziny lub rozważenie finansowania zewnętrznego zaciągniętego w banku. Wśród ofert na rynku możemy znaleźć kilka ofert dedykowanych – kredyt na start dla firm. Wybierając trzeci scenariusz należy uwzględnić w naszym przedsięwzięciu czy kredyt firmowy dla nowej firmy będzie realnym wsparciem czy też dodatkowym obciążeniem, którego nie będziemy wstanie udźwignąć w perspektywie kolejnych miesięcy. Przeglądając oferty należy uwzględnić jaką ratę realnie jesteśmy wstanie obsłużyć, zawsze łatwiej będzie nam skrócić okres kredytowy jak wydłużyć w momencie gdy pojawią się pierwsze opóźnienia w spłacie kredytu.
Jeżeli planujemy sprzedaż w internecie nie możemy zapomnieć o umożliwieniu klientom płatności online, w tym przypadku oferta jest badzo szeroka, z łatwością dopasujemy dla siebie najkorzystniejsze rozwiązanie. W sklepie stacjonarnym obowiązkowo musi pojawić się terminal płatniczy. Elastyczność płatności w dobie rozwoju kart płatniczych jest obowiązkowym rozwiązaniem a nie jedynie opcją. I w tym przypadku nie powinnismy mieć trudności ze znalezieniem oferty, należy zauważyć, że po zmianie stawek interchange jest dużo taniej.

Życzymy powodzenia i samych sukcesów. Jeżeli masz pytania skontaktuj się z nami.

Zaloguj się, by skomentować