Znajdź nas:

Czy mała firma może uzyskać przewagę konkurencyjną?

Oceń ten artykuł
(13 głosów)
Czy mała firma może uzyskać przewagę konkurencyjną? - 4.9 out of 5 based on 13 votes
przewaga konkurencyjna w firmie przewaga konkurencyjna w firmie fot. gerart

Otwierając nową firmę, przedsiębiorca często nie tylko zastanawia się nad tym jak utrzymać ją na rynku, ale również nad tym, jak zdobyć przewagę nad swoją konkurencją. Warto prześledzić sukcesy firm, które odnalazły się na rynku do analizy mogą posłużyć nam i te duże podmioty i małe. Może znajdziemy własną inspirację.


To główne pytania, które nie dają spać właścicielom firm. Często myślą nad tym, jaki produkt wprowadzić na rynek, aby zwiększyć swoją konkurencyjność i zapewnić firmie długotrwały sukces. Należy jednak pamiętać o tym, że gdy firma wypuści na rynek innowacyjny i jedyny w swoim rodzaju produkt, to za chwilę znajdzie się wiele innych firm wzorujących się na nim. Na unikalności produktu, firma może zbudować swoją strategię konkurencyjności. Co zatem zrobić?

Po pierwsze: zaspokajanie potrzeb klientów i dostosowywanie się do nich. Wiele firm ma zamówienia hurtowe, np. przedsiębiorcy wypuszczający na rynek całe gamy długopisów czy kubków. Klienci indywidualni, bardzo często są źle traktowani, ponieważ, np. klient składający specjalne zamówienie, którego firma nie jest w stanie spełnić zostaje na ostatnim planie. Jego oczekiwania nie są spełniane. Może właśnie warto dostosować się do indywidualnych potrzeb klientów, aby zwiększyć swoją konkurencyjność. 
 
Ważny jest projekt i wygląd produktów firmowych. Muszą mieć one unikalny styl. Nie tyczy się to tylko mody. Produkty muszą więc być nie tylko ciekawe i spełniać oczekiwania klientów. Muszą być zadbane i mieć dobry designe. Za przykład może posłużyć firma InPost, której usługi cieszą się coraz to większym zainteresowaniem. Unikalność usługi kurierskiej wchodzi już na rynki międzynarodowe a debiut na GPW dostarczył dodatkowego kapitału spółce.
Innowacyjne technologie i zadbany oryginalny wygląd są wizytówką firmy. 
 
Wygoda klientów także jest bardzo ważna. Obecnie na rynku istnieje moda na to, aby dana firma nie tylko miała stronę swojego sklepu, ale opcję kupowana w nim przez internet, czyli tzw. tryb zakupów online. Czy może istnieć coś bardziej wygodnego dla klienta? Zamawia produkt w domu i po kilku dniach w zależności od sposobu wysyłki ma go u siebie w domu, szybko sprawnie i wygodnie. 
 
Dostępność produktów firmy poza rynkiem w Polsce, ich import jak i eksport. Można pomyśleć więc o zaspokojeniu potrzeb osób, które wyjechały z kraju za granicę. Oni również chętnie nabyliby nowoczesny produkt drogą kupna. No i oczywiście wykorzystanie internetu - dostępność usług online, poszerza nieograniczone możliwości rynku. 

Bezpieczeństwo klientów nowopowstałej firmy również jest bardzo ważne. Zamawiane produkty, często nie zadowalają naszych klientów, bądź też psują się. Dlatego należy zadbać o gwarancję produktów, dla naszych klientów. Klient, zamawiający produkt przez internet również powinien ją mieć. Można też w ten sposób budować swoją pozycję na rynku przykładem jest Zalando który daje możliwość zwrotu towaru nawet do 100 dni – zapewne chwyt marketingowy, wykorzystany w przekazie do klienta. Z drugiej strony ruch trochę ryzykowny i przy niewielkim kapitale firmy można szybko stracić płynność finansową.

Nastały czasy, w których to właśnie klient jest naszym głównym czynnikiem, odpowiadającym za konkurencyjność firmy. Nasz klient nasz pan, o klienta trzeba zabiegać, a konkurencja w większości branż jest bardzo duża. Firma musi istnieć wszędzie, a koniecznie w internecie. Przewaga jakościowa, cenowa i informacyjna to źródło konkurencyjności firmy. Zastanów się co możesz dla niej zrobić. Wykorzystaj powyższe wskazówki i zwiększ działalność swojej firmy. Zadbaj o swojego klienta i zapewnij mu jak najwyższą jakość usług. Zwiększ swoją konkurencyjność.

Masz pytania, potrzebujesz kredytu dla firmy, terminala płatniczego skontaktuj się z nami dobierzemy lub wynegocjujemy najkorzystniejsze rozwiązanie.

 

 
Zaloguj się, by skomentować