Znajdź nas:

Jakie firmy będzie dotyczył podatek od handlu ?

Oceń ten artykuł
(13 głosów)
Jakie firmy będzie dotyczył podatek od handlu ? - 4.8 out of 5 based on 13 votes
podatek od handlu podatek od handlu fot. jarmoluk

Stawka podatku od sklepów ma wynosić 0,7% obrotów miesięcznie dla sieci o przychodach do 300 mln zł oraz 1,3% dla nadwyżki ponad 300 mln zł. Według nowego projektu podatku nie zapłacą sklepy z przychodami poniżej 1,5mln pln miesięcznie.
Projekt ustawy o opodatkowaniu handlu dotyczyć będzie również sprzedaży przez internet.

 

Mali przedsiębiorcy odetchną?

Średnio 800 tys. zł przychodów rocznie - przychody mikrofirm.
Nowy podatek ma obowiązywać sklepy, które uzyskują miesięczny przychód przekraczający 1,5 mln pln. Z danych GUS wynika, że w 2013 r. niecałe 475 tys. firm, których zatrudnienie nie przekroczyło 9 osób, przychody wyniosły prawie 376 mld zł.
Można przyjąć, że średni przychód na jedną małą firmę wynosi prawie 800 tys. zł rocznie. ( bardziej aktualnych danych jeszcze nie ma ).
Z powyższych danych wynika, że średni przychód roczny jest o blisko połowę mniejszy niż wynosi ustalony przez resort finansów miesięczny limit przychodów, którego przekroczenie będzie wiązać się z koniecznością zapłaty nowego podatku.
Oczywiście, trzeba zwrócić uwagę, że od 2013 r. przychody mikrofirm zajmujących się handlem mogły wzrosnąć, wzrost nie powinien być jednak aż tak wysoki by próg został przekroczony.

W weekendy i święta firmy też zapłacą podatek.

Dla małych sklepików nowa ustawa jest korzystna jeszcze z jednego powodu. Mianowicie poza dwoma stawkami standardowymi (a więc 0,7% w przypadku przychodów od 1,5 do 300 mln zł miesięcznie i 1,3% od nadwyżki powyżej 300 mln zł) wprowadza jeszcze jedną stawkę dodatkową. Wynosi ona 1,9% stawki w przypadku sprzedaży w soboty, niedziele, święta i dni ustawowo wolne od pracy.
Można przypuszczać, że zakupy robione w soboty czy w niedziele w dużych sieciach zdrożeją, przez co mniejsze sklepy uzyskają lepszą pozycję konkurencyjną. Już obecnie w przypadku niektórych świąt jest zakaz prowadzenia handlu, wyjątek stanowią tylko placówki, w których pracuje wyłącznie właściciel oraz stacje benzynowe. Ale, jak wynika z projektu, one także zostaną objęte nowym podatkiem, a więc i będą płacić dodatkową stawkę.

Jaki będzie efekt nowego podatku – musimy poczekać, pytanie jaka część ciężaru zostanie przerzucona na klienta końcowego. Należy zwrócić też uwagę, że duże sieci mogą sięgnąć do restrukturyzacji zatrudnienia pokrywając w ten sposób część strat. Ten scenariusz może się jednak bardzo negatywnie odbić na rynku pracy.

Zaloguj się, by skomentować